چرا سرمایه گذاری در بلاروس؟
چرا سرمایه گذاری در بلاروس؟

چرا سرمایه گذاری در بلاروس

چرا سرمایه گذاری در بلاروس؟

چرا بلاروس؟

بلاروس بهترین محل برای سرمایه گذاری شماست زیرا شرایط زیر را ارائه می دهد:

۱ . موقعیت جغرافیایی سودمند از نظر استراتژیکی

راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری در بلاروس شرکت ها را قادر می سازد از ظرفیت های بالا و بازارهای هدفی که به سرعت در حال رشد هستند بهره ببرند: کشورهای عضو اتحادیه اروپا (۵۰۵ میلیون مصرف کننده)، روسیه، اوکراین، قزاقستان و سایر کشورهای مستقل مشترک المنافع (۲۸۲ میلیون مصرف کننده).

موقعیت اقتصادی و جغرافیایی پر بازده، سیستم های توسعه یافته حمل و نقل، تدارکات و تولیدات این کشور توسط اعضای انجمن های یکپارچه سازی ادغام شده اند. در صدر این انجمن ها اتحادیه اقتصادی اوراسیایی بلاروس قرار دارد که از کشورهای بلاروس، روسیه، ارمنستان و قزاقستان تشکیل شده است.

تمامی این عوامل فرصت های منحصر به فردی را برای شرکت های علاقمند به راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری در بلاروس و توسعه پویا در منطقه اوراسیا فراهم می نماید.

۲ . دسترسی مستقیم به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (بلاروس، روسیه، ارمنستان، قزاقستان)

کشورهایی که امروزه در بلاروس سرمایه گذاری می کنند به طور خودکار به بازار کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا وارد می شوند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا این منافع را ایجاد می نماید:

  • گردش آزادانه کالاها، خدمات، سرمایه و نیروی کار؛
  • قلمرو گمرکی مشترک بلاروس، روسیه، و قزاقستان، این کشورها از تعرفه های گمرکی یکسان برخوردار می باشند؛
  • فرصت های تجاری برابر از جمله پرداخت هزینه مساوی برای منابع اصلی انرژی؛
  • قوانین و مقررات واحد در زمینه فنی، بهداشتی، دامپزشکی، و اصول مطرح در حوزه آفات و عوامل بیماری زای کشاورزی؛
  • معافیت از عوارض گمرکی وارداتی در ارتباط با تجهیزات تکنولوژیکی و مواد خام وارداتی برای اجرای پروژه های سرمایه گذاری.
سرمایه گذاری در بلاروس

سرمایه گذاری در بلاروس

۳ . شرایط رقابتی سرمایه گذاری و مالیاتی

در بلاروس چندین نظام ترجیحی وجود دارد که شرکت های خارجی می توانند از نقطه نظر برنامه ریزی و بهینه سازی مالیاتی از آنها بهره بگیرند. این نظام ها شامل شرایط ویژه و مفیدی در زمینه سازماندهی تجاری در ۶ حوزه آزاد اقتصادی (۰% سود مالیاتی برای ۵ سال؛ ۱۰% ارزش افزوده)، پارک فن آوری های نوین (۰% سود مالیاتی برای ۱۵ سال؛ ۰% ارزش افزوده)، و پارک صنعتی بلاروس و چین (۰% سود مالیاتی برای ۱۰ سال) می شوند. همچنین شرکت های خارجی درصورت راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری خود در شهرهای کوچک و متوسط بلاروس می توانند از طریق کاهش حداکثری هزینه های سرمایه گذاری و بار مالیاتی به سود اضافی دست پیدا کنند (۰% سود مالیاتی برای ۷ سال؛ ۰% ارزش افزوده برای ۵ سال).

کشور بلاروس تلاش می کند شرایط آزادانه و مطلوبی را از نظر تجاری و کسب و کار در قلمرو خود فراهم نماید. در حال حاضر بلاروس پیشروی اصلاحات قانونی است، این ادعا توسط پژوهش سال ۲۰۱۵ بانک جهانی در زمینه تجارت به اثبات رسیده است. بلاروس در مقایسه با سال ۲۰۱۳ رتبه بندی تجاری خود را ارتقا داده و به جایگاه اول صعود کرده است. در نتیجه بلاروس از نظر تجاری بین ۱۸۹ کشور جهان رتبه ۵۷ را کسب نموده و به صورت قابل توجهی بر روسیه و اوکراین غلبه کرده است.

کشور سهولت انجام امور تجاری
لهستان ۳۲
بلاروس ۵۷
روسیه ۶۲
قزاقستان ۷۷
اوکراین ۹۶

بلاروس با توجه به شاخصه هایی از قبیل ثبت اموال و اجرای قرارداد که به ترتیب جایگاه های سوم و هفتم را در آنها کسب نموده، نه تنها در منطقه خود بلکه در سطح جهانی نیز یکی از جذاب ترین کشورها است.

property registration rank

property registration rank

۴ . زیرساخت های توسعه یافته حمل و نقل و تدارکات

بلاروس با توجه به موقعیت جغرافیایی اقتصادی خود، قطب حمل و نقل و تدارکات اوراسیا می باشد.

زیرساخت های حمل و نقل بلاروس شبکه گسترده ای از بزرگراه ها، خطوط راه آهن و خطوط هوایی را در بر می گیرد. معابری که در تمامی کشور گسترده شده اند مهمترین مولفه سیستم حمل و نقل اروپا می باشند. لذا دو گذرگاه حمل و نقل اروپا از بلاروس عبور می کنند، بنابر طبقه بندی بین المللی گذرگاه شماره ۲ مسیر غربی شرقی (برلین-ورشو-مینسک-موسکو) است و گذرگاه شماره ۹ مسیر شمالی جنوبی (روسیه-مرز فنلاند-وربرگ-سنت پترزبورگ-ویتبسک-گمل-اوکراین-مولدووا-بلغارستان-یونان) می باشد که شاخه ۹ بی (گمل-مینسک-ویلنیوس-کلایپدا-کالینینگراد) نیز از آن منشعب می شود.

سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون تن از محموله های اروپایی از بلاروس عبور می کند که ۹۰ درصد آن مربوط به مبادلات روسیه و اتحادیه اروپا می باشد. در عین حال ظرفیت حمل و نقل بلاروس تکمیل نشده و در حال حاضر تنها ۲۵ تا ۴۰ درصد از ظرفیت گذرگاه های مبادلاتی این کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین بلاروس نقطه ارتباطی مطلوب کشورهای مستقل مشترک المنافع (در درجه اول روسیه) و کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و کشورهای خارجی می توانند از طریق راه اندازی واحدهای تولیدی، تدارکاتی و فروش خود در قلمرو این کشور، از آن بهره برداری مفید داشته باشند.

Belarus Transport

Belarus Transport

۵ .فرصت های خصوصی سازی منحصر به فرد

بلاروس برای شرکت ها فرصت های منحصر به فرد توسعه سریع کسب و کار را برمبنای افزایش روند خصوصی سازی در این کشور فراهم می کند.

امروزه حدود ۷۰ درصد از تولیدات صنعتی این کشور در بخش دولتی آن صورت می گیرد. بلاروس برخلاف روسیه، سایر کشورهای مستقل مشترک المنافع و کشورهای اروپای شرقی، بزرگترین شرکت های ملی را با مالکیت دولتی حفظ کرده و این روند موجب اطمینان از حمایت همه جانبه و درنتیجه افزایش قابل توجه پتانسیل تولیدی و رقابتی بین المللی شده است.

در حال حاضر بلاروس به منظور افزایش بیشتر بهره وری اقتصاد ملی به همکاری های سودمند دوجانبه با سرمایه گذاران بزرگ استراتژیک علاقمند است و تاکتیک های مرحله به مرحله خصوصی سازی را اتخاذ نموده است. فروش سهام دولتی بلترانس گاز، شبکه دیجیتال موبایل جی وی و غیره نمونه هایی از معاملات خصوصی سازی و سرمایه گذاری موفق بلاروس در سال های اخیر هستند که به فهرست بزرگترین معاملات ادغامی و مالکیتی اروپا راه پیدا کرده اند.

امروزه آژانس ملی سرمایه گذاری و خصوصی سازی بلاروس به طور مشترک همراه با بانک جهانی رویکردها و ابزارهای مدرن در علکردهای پیشرفته بین المللی را معرفی می کنند. هدف آنها فراهم کردن درک بهتر از شرایط گسترده و آزاد خصوصی سازی در بلاروس برای سایر کشورهای خارجی می باشد.

۶ . نیروی کاری مجرب و شایسته

بلاروس یکی از کشورهایی است که از افراد بسیار تحصیل کرده، مجرب، شایسته و کوشا برخوردار است. بیش از ۹۰ درصد از جمعیت این کشور بالاتر از سطح آموزشی متوسطه یا عمومی را کسب کرده اند. توسعه مناسب سیستم آموزش حرفه ای همراه با سطح بالای توسعه صنعتی و خدماتی، نیروی کاری بلاروس را قادر ساخته با موفقیت در شرکت های متعلق به صنایع مختلف از صنعت دوخت و لباس گرفته تا کشاورزی، بیوتکنولوژی یا توسعه نرم افزار فعالیت کنند.

۷ . برخورداری از استاندارهای مناسب و معقول زندگی

در رتبه بندی گزارش توسعه انسانی سازمان ملل متحد که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، بلاروس با شایستگی کامل رتبه ۵۳ را در میان ۱۸۷ کشور کسب کرده و در میان کشورهای مشترک المنافع به پیشرویی مشهور بدل شده است. در این کشور هزینه های زندگی، مسکن، تحصیل و سایر رویدادهای مختلف فرهنگی نسبت به اکثر کشورهای اروپای غربی و شرقی پایین تر است. بلاروس علاوه بر زیرساخت های اجتماعی توسعه یافته، از محیط زیست طبیعی منحصر به فردی برخوردار است که برای زندگی کامل و متنوع مردم مناسب است. در سال ۲۰۱۴ محققان دانشگاه های ییل و کلمبیا بهترین امتیاز محیط زیست در بین کشورهای مشترک المنافع را به بلاروس اعطا نمودند.

مطالب تصادفی :

تحصیل در بلاروس ،  بلاروس ، ویزای بلاروس ،تور بلاروس

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های موردنیاز علامتگذاری شده اند *

*

پنج + چهار =