خانه » تحصیل در روسیه
تحصیل در روسیه
تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه تحصیل دندانپزشکی در روسیه تحصیل پزشکی در روسیه تحصیل داروسازی در روسیه درباره شرایط تحصیل و مزایای زندگی و تحصیل در روسیه بیشتر بدانید!

تحصیل در روسیه برای دانشجوبان خارجی شاغل به تحصیل در روسیه مزایای زیادی دارد دانشجویان ایرانی هم از این مزایا مستثنی نیستند. در ادامه این مطلب به مهمترین ها ویژگی های تحصیل در روسیه می پردازیم پس با ما همراه باشید.

تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و دارو سازی فقط به زبان روسی مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد.

روسیه دارای یکی از بهترین سیستم های آموزش عالی در جهان است روند تحصیل در روسیه دارای سنتی هایی پایدار و سابقه ای طولانی مدت در عرصه آموزش عالی با کیفیت است و این مهم را برای همه شهروندان به ارمقان آورده است. سیستم آموزش عالی روسیه نرخ سواد ۹۸ درصد را دارد، که بیشتر از اکثر کشورهای اروپای غربی است. دانشگاه های برتر روسیه در مسکو و سنت پترزبورگ قرار دارند،شناخته شده ترین دانشگاه های روسیه، دانشگاه دولتی مسکو و سن پترزبورگ است. دانشگاه های برتر در روسیه دارای الزامات بسیار رقابتی هستند و هر ساله امتحان ورودی ویژه را برگزار میکنند.

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در دانشگاه کازان روسیه 

تحصیل در بلاروس

دانشگاه رودن دوستی ملل روسیه

تحصیل در روسیه به دانشجویان این امکان را می دهد که برای تحصیل طیف وسیعی از موضوعات جذاب را بر گزینند از جمله تحصیل در رشته های فنی و مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، تاریخ، علوم سیاسی، مدیریت و حسابداری و … روسیه مقصد خوبی برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در روسیه در رشته هنر است، زیرا روسیه از لحاظ تاریخی به خاطر برتری آن در ادبیات، باله، نقاشی و موسیقی کلاسیک شناخته شده است. دانشجویان بین المللی در روسیه که ادبیات را مطالعه می کنند، فرصتی برای مطالعه برخی از مشهورترین نویسندگان جهان مانند الکساندر پوشکین، فدور داستایوفسکی، آنتون چخوف و لئو تولستوی در این کشور را در اختیار دارند.

دانشجویانی که در روسیه تحصیل می کنند، فرصت های فراوانی برای تجربه و قدردانی از آثار برخی از آهنگسازان مشهور موسیقی کلاسیک در جهان مانند چایکوفسکی، راخمانینوف و استراوینسکی به ارمغان می آورند. علاوه بر این، باله بلشویک هنوز هم بسیاری از آثار کلاسیک و معاصر را اجرا می کند، بعضی از آنها توسط رقصنده های مشهور روسیه مانند رودلف نویرف و میهل باریشنیکو انجام شده است.

یکی دیگر از مراکز محبوب تحصیل دانشجویان بین المللی در روسیه، تحصیل در رشته زبان روسی است، زیرا روسیه تنها مقصد جهان برای فراگیری کامل این زبان است. تحصیل در روسیه فرصتی عالی برای دانش آموزانی است که علاقمند به یادگیری زبان روسی هستند.

دانشجویان رشته تاریخ که در روسیه تحصیل می کنند، متوجه خواهند شد که مکان های بهتر برای مطالعه موضوع تحصیل خود وجود دارد. روسیه سرزمین میدان سرخ مسکو و همچنین کرملین که جز میراث جهانی یونسکو است. روسیه دارای تاریخ و فرهنگی غنی است و مناسب دانشجویان علاقمند به مطالعه تاریخ است.

دانشگاه های روسی چندین نوع آموزش را ارائه می دهند:

 1. تحصیل در روسیه به صورت  روزانه (تمام وقت) که شما باید در کلاس های دانشگاه در طول روز حضور داشته باشید.
 2. تحصیل در روسیه به صورت (شبانه) که در کلاس های گروه عصر و در روزهای هفته و آخر هفته می بایست در کلاس ها شرکت کنید.
 3. تحصیل در روسیه به صورت (نیمه وقت) را انتخاب کنید، جایی که دانش آموزان به سخنرانی های مقدماتی گوش فرا می دهند و پس از آن در یک برنامه درسی خاص به تحصیل در خانه مشغول می شوند و سپس برای شرکت در آزمون ها و امتحانات به دانشگاه می روند.

سطوح مختلف تحصیلات عالی در روسیه وجود دارد: شما می توانید در برنامه تحصیلی که مدارک کارشناسی، متخصص، کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی و همچنین برنامه آموزش حرفه ای یا برنامه پیشرفت حرفه ای را ارائه می دهند تحصیل کنید و به سادگی می توانید به زبان روسی و با انگلیسی تحصیل کنید.

 

 

 

مزایای تحصیل در روسیه

مزایای تحصیل در روسیه

 

 

مزیت های تحصیل در روسیه

طبق گزارشات سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی، روسیه بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان را دارا می باشد و این کشور در این زمینه نسبت به کشورهای کانادا، ژاپن، اسرائیل و ایالت متحده آمریکا، عملکرد موفقیت آمیزتری داشته است. بیش از نیمی از روس ها، صلاحیت های آموزشی بالاتری دارند. بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر از۱۶۸ کشور برای تحصیل، دانشگاه های روسیه را انتخاب کردند. مزیت های زیادی برای تحصیل در روسیه وجود دارد که ما در اینجا فقط به اندکی از آنها بسنده می کنیم.

 

 

تحصیل در روسیه و آموزش عالی جامع 

تحصیل در روسیه به شما این امکان را می دهد دانش اساسی و عمیقی را در تمام رشته ها و موضوعات مختلف، فرا بگیرید، اما این کشور بیشتر برای رشته هایی همچون فیزیک، علوم ریاضی و علوم طبیعی، شناخته شده است. روسیه یک رهبر شناخته شده جهانی در زمینه آموزش و مهارت برای ریاضی دان ها، فیزیک دان ها، شیمی دان ها، زمین شناسان، مهندسان، برنامه نویسان و متخصصان دیگر در علوم طبیعی، می باشد. موقعیت دانشگاه های روسیه از نظر رتبه بندی جهانی، تأیید شده است (برای اطلاعات بیشتر می توانید به بخش “دانشگاه های روسیه در رتبه بندی جهانی”، مراجعه کنید).

طیف وسیعی از دانشگاه ها و برنامه های پژوهشی

در روسیه، متقاضیان می توانند انتخاب های زیر را داشته باشند:

 • ۸۹۶ دانشگاه در۸۵ نواحی مختلف کشور، به عبارتی از کالینینگراد تا ولادی وستوک؛
 • ۲۰۵ رشته، ازجمله ریاضی و علوم طبیعی تا هنرهای نمایشی و مهیج
 • ۶۵۷ دانشجو در مقطع کارشناسی، مقطع کارشناسی ارشد (تحصیلات تکمیلی)، حوزه های تخصصی ( دوره کارآموزی پزشکی، دوره کارشناسی ارشد نظامی)، دوره انترنی (بالین ورزی)، دوره دستیاری پزشکی.

تحصیل در روسیه و نسبت بهینه شهریه و کیفیت آموزش

در دانشگاه های روسیه، تحصیل در روسیه از طریق سرمایه گذاری خود فرد، به نسبت ارزانتر خواهد بود تا همین سرمایه گذاری را فرد در کشورهایی همچون ایالت متحده آمریکا، کانادا و انگلستان، انجام دهد و از نظر سطح آموزشی، دانشگاه های روسیه با مؤسسات آموزشی غرب، رقابت می کنند.

در سال ۲۰۱۴، هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه به طور تمام وقت در مقطع کارشناسی از ۶۳۰۰۰ روبل در سال آغاز شد (۱۱۰۰$) که درواقع میزان این هزینه (طبق معیارهایی که توسط وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری) بستگی به رشته تحصیلی دارد.

حداکثر شهریه تحصیل در دانشگاه های معتبر طبق اطلاعات مرتبط با کارشناسان سازمان ارزیابی و نرخ، در پایتخت به میزان ۳۴۴۰۰۰ روبل (۶۱۰۰$)، در سال می باشد.

اگر شما دانشگاه های خارج از محدوده ی مسکو و یا سن پترزبورگ را در نظر بگیرید، هزینه تحصیل و خوابگاه کمتر خواهد بود: هزینه ها در این مناطق، خیلی کمتر از پایتخت خواهد بود (برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه دانشگاه ها، به سایت دانشگاه مراجعه کنید).

تحصیل در روسیه و هزینه سرمایه گذاری شده

روسیه یکی از معدود کشورهایی است که برای شهروندان خارجی شاغل به تحصیل در روسیه این فرصت را فراهم می آورد تا به طور رایگان تحصیل کنند. هرسال دولت روسیه، چندین هزار بورسیه (سهمیه) را به دانشجویان بین المللی به عنوان پاداش اعطا می کند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۵، به دانشگاه ها ۱۵۰۰۰ سهمیه اختصاص داده شد. علاوه بر این برخی از تقسیم بندی های موجود بین شهروندان خارجی و هموطنان وجود دارد که در واقع افراد خارجی همانند خود شهروندان روسیه می توانند از مکان های سرمایه گذاری شده ی دولت استفاده کنند اما بدون سهمیه می باشند. امکانات دیگر شرکت کردن در مسابقات دانشگاهی می باشد: جایزه این رقابت ها زمانی به عنوان یک امتیاز به برندگان اعطا می شود که در دانشگاه های روسی ثبت نام کرده باشند (بر اساس سهمیه و اماکن دولتی).

تحصیل در روسیه و فرصت یادگیری برای زبان روسی         

حدود ۲۶۰ میلیون نفر از مردم جهان، روسی صحبت می کنند و حدود ۱۰٫۵ میلیون نفر از افراد خارجی به طور منظم زبان روسی را فرا می گیرند. دانشگاه های روسیه، دوره های زبان مختلف روسی را ازجمله کلاس های تابستانی، و یادگیری به طور مجازی پیشنهاد می دهند. در دوره های مقدماتی، دانش آموزان بین المللی، به مدت یک سال دوره زبان روسی را می گذرانند و دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی (بورسیه دولتی) ثبت نام کردند، از پرداخت هزینه برای گذراندن این دوره از کلاس ها، معاف می باشند.

تحصیل در روسیه امکان اخذ دو دانشنامه به طور همزمان را می دهد

در سال ۲۰۰۳، کشور روسیه،.اظهارنامه بولونیا را امضاء کرد. بر این اساس چندین قوانین به عنوان بخشی از خلق فضای آموزشی معمول برای کشورهای شرکت کننده، فرض شده است.  دانشنامه دانشگاه های روسیه، در بیشتر کشورها شناخته شده است. این رویه توسط توافقات بین دولتی روسیه با بیش از ۶۰ کشور، از جمله فنلاند، اسپانیا، کوبا، هند، ویتنام، چین، ونزوئلا، نامیبیا، تسهیل داده شد، در حالی که در ژوئن ۲۰۱۵، این سند از سوی کشور فرانسه نیز امضاء شد. علاوه بر این خیلی از کشورهای روسیه، با دانشگاه های خارجی، در حال اجرا کردن برنامه ها می باشند و درواقع دانشنامه دوگانه برای فازغ التحصیلان، صادر می شد. به عبارت دیگر، زمانی که شما در روسیه  تحصیل می کنید، می توانید به طور همزمان دانشنامه روسیه  و دانشنامه دانشگاه اروپایی را دریافت کنید.

تحصیل در روسیه و خوابگاه و محوطه های باز دانشگاه به صورت کاملا مجهز و راحت

از نظر تسهیلات آموزشی و پژوهشی، دانشگاه های روسیه، برای دانشجویان شاغل به تحصیل در روسیه نسبت به خیلی از دانشگاه های غربی، کاملا سازگار و مناسب می باشد. اکنون امروزه، تجهیزات با سطح بالا برای آزمایشگاه ها و مراکز آموزشی و تسهیلات پژوهشی در زندگی دانشجویی تبدیل به یک واقعیت شده است. اکثر دانشگاه های روسیه دارای خوابگاه هایی با هزینه هایی تقریبا کم می باشند (برای جزئیات بیشتر به بخش مرتبط با اسکان مراجعه کنید).

تحصیل در روسیه و وفق دادن آسان از سوی دانشجویان بین المللی

کشور روسیه کشوری چند ملیتی می باشد جایی که نمایندگان اکثر کشورها و فرهنگ های مختلف، به سادکی با شرایط زندگی در اینجا، خود را وفق می دهند. روسیه کشوری است که در آن بیش از ۲۰۰ نوع گروه نژادی با بیش از ۱۰۰زبان و گویش مختلف، در آنجا زندگی می کنند. قانون اساسی کشور روسیه، آزادی مذهب را تضمین می کند: مسیحیان، مسلمانان، آیین بودایی، یهودیت و نمایندگان مذاهب دیگر نیز به صورت مسالمت آمیز در اینجا زندگی می کنند.

ساختار نژادی و چند ملیتی این کشور، بیانگر تنوعی از تمام حوزه های زندگی از جمله حوزه فرهنگی و حوزه بومی و داخلی می باشد. جای تعجب ندارد که خیلی از افراد خارجی زمانی که وارد کشور روسیه می شوند این کشور را همانند کشور خود می دانند و در این کشور احساس راحتی می کنند. دانشگاه های روسیه، از نظر داشتن تجربه های زیاد در زمینه آموزش و از نظر مأنوس شدن با دانشجویان بین المللی، افتخار می کند.

تحصیل در روسیه و بخش های اقلیمی مختلف

روسیه کشوری وسیع و پهناور است که شما نه تنها می توانید دوره آموزشی دانشگاهی خود ، بلکه این امکان برای تمام دانشجویان شاغل به تحصیل در روسیه فراهم است و می توانید شرایط اقلیمی را نیز انتخاب کنید به عنوان مثال می توانید نواحی اقلیمی معتدل بخش های اروپایی کشور تا سواحل دریای سیاه زیر استوایی قفقاز و جنوب شبه جزیره کریمه را برای خود در نظر بگیرید (برای جزئیات بیشتر، به بخش اقلیم مراجعه کنید).


تحصیل در روسیه
و احترام گذاشتن به فرهنگ ها

اکثر مردم، با فرهنگ کشور روسیه ارتباط برقرار می کنند و روس ها به فرهنگشان ارق ملی دارند، در کشور روسیه نویسندگان ، شاعران، فیلسوفان ، آهنگسازان، هنرمندان و موسیقیدان های زیادی وجود دارد: لئو تولستوی، آنتون چخوف، فیودور داستایفسکی، نیکلای رریخ، سرگئی راخمانینف، بریس پاسترناک، پیوتر ایلیچ چایکوفسکی، سرگئی آیزنشتاین، مستیسلاف روستروپوویچ…. وافرادی زیادی نیز در عرصه ادبیات، باله، موسیقی کلاسیک، معماری، نقاشی و سینما فعالیت دارند: به این دلیل است که روسیه همیشه در قلب جهان وجود دارد. امروزه شهرهای کشور روسیه، در قلب زندگی فرهنگی قرار دارند جایی که نمایشگاه ها، جشنواره ها، کنسرت ها، نمایش ها، اجراها و دیگر وقایع فرهنگی و تفریحی در سطح ملی و بین المللی اتفاق می افتد.

تحصیل در روسیه و ورزش ها

مردمان کشور روسیه به ورزش علاقه زیادی نشان می دهند، که درواقع ورزشکاران بزرگی را به جهان معرفی کرده است: که در این میان افرادی چون ایرینا رودنینا، ولدیسلاو تریتیک، مارینا شاراپووا، ایوجنی پلاشنکو، الکساندر اوکچین، یلنا ایسیبایوا، الکساندر پاوتکین، و دیگران را در بر می گیرد. بیش از ۶۰% از ساکنان و ۷۱% از دانشجویان روسیه، در حوزه ورزش فعالیت دارند. تسهیلات ورزشی، ۷۰۰۰۰ مراکز ورزشی و بدنسازی، ۱۴۰۰۰۰ زمین های ورزشی و ۴۸۰۰ استخر شنا، که برای همگان در دسترس می باشد.

دانشگاه های روسی، معمولا تسهیلات ورزشی مخصوص به خود را دارند و خیلی خوب راه اندازی شده است و برای دانشجویان در زمینه شرکت در مسابقات ورزشی، فرصت های عالی را فراهم می آورد. در دانشگاه ها تیم های ورزشی، وجود دارد. خیلی از این تیم ها در رقابت های حیثیتی ازجمله در رویدادهای بین المللی چند ورزشی، برنده می شوند.

این کشور در رویدادهای مختلف ورزشی، میزبان وقایع ورزشی بین المللی بوده است؛ در سال ۲۰۱۴، میزبان المپیک های زمستانی در سوچی و مسابقات فرمول ۱ بوده است. جام جهانی فیفا ۲۰۱۸ و رویدادهای بین المللی چند ورزشی ۲۰۱۹، وقایع مهم بعدی بر روی تقویم می باشد.

تحصیل در روسیه و مزایای دانشجو

دانشجویان با تحصیل در روسیه، درکاهش شهریه های دانشگاه سهیم و واجد شرایط می باشند (“مزایای بیشتر برای دانشجویان”) مزایایی که درواقع سفرکردن از طریق حمل و نقل های عمومی، بازدید از موزه ها، کتابخانه ها، رفتن به تئاتر و کنسرت ها، پارک ها و دیگر تسهیلات تفریحی و عمومی را شامل می شود.

تحصیل در روسیه و زندگی مهیج دانشجویی

دانشجویان در روسیه همیشه بعد از کلاس برای انجام انجام دادن برنامه های مربوطه خود هیچ گونه احساس کمبودی نمی کنند. آنها در مسابقات ورزشی، مباحثات، جشنواره های دانشجویی و دیگر وقایع تفریحی شرکت می کنند. دانشگاه ها تئاترها، تیم های ورزشی، انجمن های داوطلبانه و تیم های گروهی دانشجویی   مخصوص به خود را دارند. یک مکان خلاقانه برای دانشجویان روسی، مسابقات تلویزیونی شادی آور کی وی ان می باشد ( کانونی مهیج و خلاقانه): بهترین تیم های کی وی ان دانشگاهی در پخش یک کانال تلویزیونی مرکزی روسیه شرکت کردند.

تحصیل در روسیه و سفر های سالانه

تالار نمایش بالشوی روسیه، نگارخانه ترتیاکوف، موزه پوشکین هنرهای زیبا، هرمیتاژ و کلیسای جامع ایساک بخش های فرهنگی روسیه هستند که در تمام دنیا شناخته شده هستند، که هر ساله میلیون ها جهانگرد را به سوی خودش جلب می کند. هرچند این فقط بخش کمی از بخش های مهم و ارزشمند این مجموعه برای دیدن می باشد. مکان فرهنگی روسیه، در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار دارد.

علاوه بر این، کرملین، میدان سرخ نیز در این لیست قرار دارد، فهرست یونسکو همچنین بناهای تاریخی نووگورد، سوازتال، ولادیمیر، صومعه مقدس سه گانه سرجیس ، دریاچه بایکال، آتشفشانهای کامچاتکا، کوه های طلایی آلتایی، کلیسای نوودوچی، و خیلی از اماکن دیگر را نیز شامل می شود. خیلی از دانشگاه ها برای دانشجویان برنامه سفر را سازماندهی می کنند. انتخاب ها تقریبا نامحدود است: از حلقه طلایی که ۸ شهر باستانی روسیه را به خود اختصاص داده است ، شروع می شود و سفر به مسیر افسانه ای راه آهن ترسیبرین، ادامه می یابد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی و تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی  روسیه:

 1. پاسپورت
 2. شناسنامه
 3. دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات می بایست تائیدشود توسط مدرسه،آموزش و پرورش شهرستان و استان
 4. آزمایش ایدز و هپاتیت B با همراه داشتن نتایج آزمایشات به یک پزشک مراجعه نموده و از پزشک گواهی صحت و سلامت جسمی و روانی دریافت نمائید
 5. گواهی صحت و سلامت خود را به تائید سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت برسانید
 6. ۱۲ قطعه عکس
 7. تائیده تحصیلی که می بایست از مراکز پیشخوان دولت دریافت نمائید.

  جهت تحصیل در روسیه و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه کلیه مدارک تحصیلی می بایست ترجمه رسمی گردیده، و به تائید وزارت دادگستری و خارجه برسد اصولا این خدمات توسط دالترجمه های رسمی ارائه میگردد.

   

 

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره درج گردیده در بالای سایت تماس حاصل بفرمائید.

 

تحصیل در روسیه مسکو

تحصیل در روسیه (مسکو)

تاریخچه مختصری از روسیه

روسیه به زبان روسی: Россия واج‌نویسی: راسیا و به زبان انگلیسی: Russia راشا با نام شناخته شده و رسمی فدراسیون روسیه Российская Федерация واج‌نویسی: راسیسکایا فدراتسیا پهناورترین کشور جهان است که در شمال منطقه اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری قراردارد و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت پهناورترین کشور در جهان است. وسعت روسیه کمتر از دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا و بیشتر از یک دوم مساحت قاره آفریقا است. این کشور در عرض های بالای جغرافیایی قراردارد و بیشتر مناطق این کشور سردسیر و کم بارش است. به همین دلیل بیشتر مناطق روسیه به ویژه سرزمین بزرگ سیبری خالی از سکنه هستند و کشاورزی در این مناطق امکان پذیر نیست. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در غرب و بخش اروپایی کشور و بزرگترین شهر اروپا است.

روسیه با حدود ۱۴۴/۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ جمعیت ۹ کشور پرجمعیت دنیاست. تراکم جمعیت روسیه ۸٫۴ نفر در هر کیلومتر مربع هست که از پایین ترین نرخ های تراکم جمعیت در جهان است. همچنین نرخ رشد جمعیت در روسیه منفی است. بیشتر جمعیت این کشور در غرب و بخش اروپایی زندگی می‌کنند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ حدود ۸۱ درصد از مردم روسیه از قومیت روس هستند. در مجموع ۱۶۰ گروه قومی در این کشور زندگی می‌کنند. تاتارها ۳٫۹ درصد جمعیت روسیه را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند. اقوام اوکراینی، چوواش، باشقیر، چچنی، و ارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و آوارهای قفقازی، بلاروسی‌ها، آسی‌ها، آذربایجانی‌ها و قزاق‌ها از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه هستند.

زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده‌ایست و شامل ۸۳ واحد فدرال از جمله ۲۱ جمهوری خودگردان می‌شود. روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان معروفی مانند تولستوی و داستایوفسکی روسی بوده‌اند.

روسیه تا پیش از قرن هجدهم یک حکومت نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و وسعت آن چندان زیاد نبود. تا اینکه در آغاز قرن ۱۸ میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگ انجام داد، این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند تبدیل شد. در سال ۱۹۱۷ انقلاب کمونیستی در این کشور به وقوع پیوست و نام کشور به «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» تغییر یافت. روسیه، با عنوان جمهوری فدراتیو روسیه شوروی، مهمترین و بزرگ‌ترین جمهوری در اتحاد جماهیر شوروی بود. در سال ۱۳۷۰ (۱۹۹۱) شوروی پس از جنگ سرد طولانی با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه به جای آن نشست. واحد پول روسیه روبل است.

روسیه با تولید ناخالص داخلی ۲۱۱۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ هشتمین اقتصاد بزرگ جهان (ششمین بر مبنای قدرت برابری خرید) بوده‌است. روسیه پس از فروپاشی شوروی به اقتصاد بازار روی آورده‌است و به منابع طبیعی عظیم خود متکی است. درآمد سرانهٔ این کشور در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۸ هزار دلار (بر مبنای قدرت برابری خرید) که این کشور را در رتبه پنجاه‌وهفتم دنیا قرار می‌دهد. این کشور یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، عضو گروه هشت، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود است. اکنون ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه‌ است.

سیاست کنونی روسیه، همکاری و عدم تنش با غرب و تلاش برای اتحاد کشور است؛ ولی به خاطر گسترش ناتو به شرق و پس از درگیری با گرجستان بر سر اوستیای جنوبی و الحاق کریمه به خاک خود، روابط روسیه و غرب به تیرگی گراییده‌است.

پیشینه  تاریخی روسیه

تاریخ روسیه به قرن چهاردهم میلادی بازمی‌گردد که قلمرو پادشاهی تجاری مسکو به عنوان بازیگر اصلی در بین چندین منطقه کوچکتر مشابه مطرح شد. ایوان چهارم، معروف به ایوان مخوف، نخستین حاکم مسکو بود که خود را تزار نامید. در سده هفدهم رومانف به حکومت روسیه دست یافتند و تا سیصد سال بعد بر این کشور حکومت کردند. پتر کبیر و کاترین کبیر از معروف‌ترین این پادشاهان بودند که اصلاحات زیادی را در جهت مدرنیزاسیون این کشور به انجام رساندند. در اوایل قرن بیستم، نارضایتی‌های عمیق در میان بخش‌های مختلف جامعه روسیه به اعتراضات گسترده‌ای در این کشور انجامید.

در شرایطی که حاکمان کشور نسبت به درد و رنج توده‌های مردم بی تفاوت به نطر می‌رسیدند، جریان‌های سیاسی رادیکال در کشور قوت گرفتند. واقعه معروف به دوشنبه خونین در سال ۱۹۰۵، شکست از ژاپن در جنگ ۱۹۰۵ و شکست‌های این کشور در جنگ جهانی اول به این نارضایتی‌ها دامن زد. در سال ۱۹۱۷ انقلابی به رهبری حزب بلشویک، که در سال ۱۹۰۳ به رهبری لنین و تحت تأثیر آموزه‌های کارل مارکس تشکیل شده بود، به حکومت پادشاهی در این کشور پایان بخشید. اوایل حکومت لنین با جنگ داخلی علیه حامیان سلطنت همراه بود و پس از مدتی رقابت برای جانشینی لنین شدت گرفت. وی در سال ۱۹۲۴ درگذشت و استالین در سال ۱۹۲۹ به رهبری بلامنازع حزب کمونیست شوروی دست یافت.

سیاستهای استالین به صنعتی‌سازی سریع کشور انجامید اما حکومت او با حجم غیرمنتظره‌ای از پاکسازی‌های سیاسی، تبعیدهای دسته‌جمعی و حبس و زندان همراه بود. در ژوئن ۱۹۴۱ آلمان به شوروی یورش برد و جنگی چهارساله درگرفت که ۲۷ میلیون شهروند شوروی در آن جان باختند.

روسیه در جنگ جهانی دوم پیروز شد و کنترل سیاسی بیشتر قلمرو اروپای شرقی و مرکزی را برای خود تضمین کرد. استالین تا زمان مرگش در سال ۱۹۵۳ در قدرت باقی‌ماند. در این دوران حزب کمونیست با استفاده از دستگاه امنیتی عظیم خود بر تمام جنبه‌های زندگی حیات اجتماعی جامعه تسلط یافت و شوروی با پرداخت بهایی گزاف از حیات انسان‌ها به یک ابرقدرت صنعتی و نظامی تبدیل شد. خروشچف جانشین استالین تلاش کرد تا جنبه‌های بی‌رحمانه حکومت استالین را افشا کرده و در عین حال بخش‌های کلیدی حکومت کمونیستی را حفظ کند.

وی سانسور را در جامعه کاهش داده و سیاست خارجی همزیستی مسالمت‌آمیز با غرب را در پیش گرفت اما با سرکوب قیام سال ۱۹۵۶ مجارستان سلطه شوروی بر دولت‌های دست‌نشانده این کشور ادامه یافت.با این حال دستگاه حزبی اعتماد خود را به وی از دست داده و اعتبار خروشچف در پی نحوه مواجهه او با بحران موشکی ۱۹۶۲ کوبا کاهش یافت. خروشچف در سال ۱۹۶۴ در یک کودتای حزبی ساقط شد. در دوران برژنف جانشین خروشچف، شرایط زندگی برای توده‌های مردم قابل پیش‌بینی تر و مناسب‌تر شد اما سرکوب سیاسی ادامه یافت.

با این حال با توجه به کاهش رشد اقتصادی و سربرآوردن مشکلات اجتماعی دوران برژنف به «عصر رکود» معروف شد. از سال ۱۹۷۹ شوروی در جنگی طولانی و خونبار در افغانستان درگیر شد. یک نسل کامل قربانی جنگ شوروی در افغانستان شدند.

۳۵ comments

 1. سلام، من میخواستم برای رشته دندانپزشکی روسیه اقدام کنم ، شما میتونید برای من پذیرش بگیرید؟

  • تحصیل در روسیه

   با عرض سلام،
   تشکر میکنیم از درج نظرتان.
   بله ما براتون پذیرش دانشجویی رو در تمامی رشته ها و از دانشگاه های روسیه در سریع ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت در یافت میکنیم.

 2. درود، من ۳۷ سال ام هست میتونم رشته دندانپزشکی تحصیل کنم؟ بعضی از موسسات گفتند که شرایط سنی داره روسیه درسته؟

 3. با عرض سلام و خسته نباشید! برای مطالب مفیدی که در سایت قرار دادین تشکر میکنم. من امسال پیش دانشگاهی تموم میشه میتونم برای تحصیل در رشته دندانپزشکی سن پترزبورگ یا مسکو اقدام کنم؟ از چه زمانی باید اقدام کنم؟ هزینه های زندگی و تحصیل چقدر هست؟ شرط معدل داره؟ شنیدم آزمون ورودی هم باید بدیم ببخشید سوالام زیاد شد پاسخ بدید ممنتون میشم. با تشکر

  • تحصیل در روسیه

   با سلام، ما هم از شما بابت درج نظرتان در سایت تشکر میکنیم. بله میتوانیداقدام کنید، فقط هرچه سریع تر تا ظرفیت دانشگاه ها تکمیل نشده اقدام نمائید. هزینه زندگی را حدود ماهی ۵۰۰ دلار در نظر بگیرید و هزینه تحصیل بستگی به دانشگاه و زبان تحصیل بستگی دارد معمولا زبان انگلیسی گرانتر است. بعضی از دانشگاه ها حداقل هایی برای شرط معدل و …دارند. بله ابتدا باید در آزمون ورودی دانشگاه در دورس زبان، شیمی و زیست شناسی پذیرفته شوید.

 4. سلام. شما برای من پذیزش دانشگاه سماشکو رو میتونید بگیرید؟

 5. سلام، دانشگاه رودن از سپتامبر ۲۰۱۸ دیگه تائید نیست؟

  • تحصیل در روسیه

   با سلام، دانشگاه دوستی ملل یا همان رودن برای دانشجویان متقاضی به تحصیل در رشته های گروه پزشکی سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ از تائید وزارت بهداشت خارج شد.

 6. Salam, bebakhshid mishe begin az key bayad eghdam konim baraye paziresh moscow?

  • تحصیل در روسیه

   با سلام، هرچه سریع تر اقدام بفرمائید به نفع شما هست با توجه به حجم بالای متقاضیان امکان تکمیل ظرفیت دانشگاه ها پیش از موعد کمافی السابق بسیار بالاست.

 7. سلام امکان ترنسفر از روسیه به ایران وجود داره؟

  • با سلام، بله، ولی درصورتی که در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت اشتغال به تحصیل داشته باشید و نمرات و حدنصاب لازم رو کسب کنید.

 8. سلام من دیپلم انسانی دارم میتونم در رشته دندانپزشکی روسیه تحصیل کنم؟

  • تحصیل در روسیه

   با سلام، جهت تحصیل در رشته های گروه پزشکی روسیه می بایست دیپلم تجربی و یا ریاضی داشته باشید ، راه حل شما این هست که دیپلم دوم دریافت کنید، به مدرسه و یا آموزش و پرورش منطقه مراجعه کنید تا مراحل اخذ دیپلم ثانی را برایتان شرح دهند.

 9. خسته نیاشید دوره های دندانپزشکی و پزشکی روسیه چند ساله هست؟

  • تحصیل در روسیه

   با سلام، دندانپزشکی ۵ ساله و پزشکی ۶ ساله و اگر به زبان روسی تحصیل کنید یکسال هم دوره پیش دانشگاهی زبان روسی را در پیش خواهید داشت که مجموعا دندانپزشکی ۶ سال و پزشکی ۷ سال خواهد بود.

 10. سلام، برای دریافت پذیرش پزشکی دانشگاه پاولو من فرم ثبت نام رو پر کردم و اسکن مدارک تحصیلی و پاسپورت هم ارسال کردم لطفا با من تماس بگیرید.

 11. سلام، یک سوال داشتم دانشگاه های روسیه بورس تحصیلی میدن؟ و چطور میشه بورس شد؟

  • با سلام، بله برای مقطع کارشناسی ارشد، در آزمون بورس دانشگاه های روسیه که برگزار خواهد شد باید شرکت کنید، درضمن باید فورا اقدام کنید فرصت زیادی باقی نمانده. برای راهنمایی های بیشتر از طریق تلفن های درج شده در سایت با ما تماس برقرار نمائید.

 12. سلام خدمت مشاور محترم، لطفا مراحل دریافت تائیدیه تحصیلی را بفرمائید از کجا و چطور باید بگیرم و حضوری باید مدارک را تحویل بدهیم یا با پست هم امکان پذیر هست؟ من ساکن شیراز هستم. با احترام

  • تحصیل در روسیه

   با سلام، بله میتوانید مدارک را با پست برای ما ارسال بفرمائید. پس از دریافت مدارک تحصیلی شما اصل رسید تحویل مدارک را برایتان ارسال خواهیم کرد.

   مراحل اخذ تاییده تحصیلی:
   >> مراحل تایید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی توسط پیشخوان دولت

   *ارائه درخواست تایید مدارک به پیشخوان دولت
   *مراجعه به آموزش پرورش مرتبط با مدرسه محل تحصیل برای امضای گواهی دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات هر دو مدرک
   *مراجعه به اداره آموزش و پرورش کل با همراه داشتن مدارک امضا شده و قبض صادره توسط پیشخوان دولت برای دریافت امضای نهایی
   *مراجعه به دارالترجمه های رسمی با مدارک مهر و امضا شده توسط اداره آموزش و پرورش برای ترجمه مدارک.

 13. سلام من میخواستم شرکت در روسیه به ثبت برسانم آیا شما خدمات ثبت شرکت در روسیه ارائه میدین؟

  • تحصیل در روسیه

   با سلام، بله ما کلیه خدمات ثبت شرکت ها ، خرید املاک مسکونی ، تجاری ، صنعتی و کلیه اقدامات بازرگانی واردات و صادرات به روسیه ، بلاروس ، اکراین اخذ گواهینامه های GOST و GOST R را ارایه میدهیم. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما ارتباط برقرار نمائید.

 14. سلام خسته نباشید..ببخشید با دیپلم فنی میشه برای دندانپزشکی روسیه اقدام کرد؟

 15. سلام خسته نباشید
  ببخشید نمرات دروس چقد تاثیر دارن؟یعنی حد نصاب دارن؟من دیپلم ریاضی هستم ومیخاستم رشته دندانپزشکی رو ادامه بدم

 16. با سلام …با تشکر از بیانات خوب شما میخواستم درباره آزمون ورودیش صحبت کنیین ..خیلی سخته ؟یا میشه قبول شد ؟…به نسبت دانشجویانی که در سال میفرستین چند درصد قبول میشن این آزمونو ؟؟

 17. با سلام ببخشید برای تحصیل در رشته زبان روسی در روسیه آزمون ورودی و یا دوره پادفک لازمه؟و دیگه اینکه زمان پذیرش لیسانس دانشگاه ها در روسیه از چه زمانی شروع میشه؟ممنون از پاسخگویی شما.

 18. سلام وقتتون بخیر.ببخشین هزینه تحصیل و خوابگاه و خرج و مخارج فرد در روسیه چقدره ؟؟شنیدم که ۷۵۰دلار هس درماه؟؟میشه بی زحمت دقیقش رو بگین؟

  • باسلام،
   لطفا توجه کنید حداقل هزینه زندگی دانشجویی در مسکو به شرط اینکه در خوابگاه زندگی کنید ۵۰۰ الی ۶۰۰ دلار است و با هزینه خوابگاه خصوصی یا اجاره یک آپارتمان اشتراکی با سایر دانشجویان ۷۰۰ الی ۷۵۰ دلار.

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.بخش های موردنیاز علامتگذاری شده اند *

*

سه × 5 =